تبلیغات
معلمان ایران - گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

هر شب سحر خورشید را بیدار كردم / عفریت شب را بر فراز دار كردم

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

تاریخ:پنجشنبه 16 مهر 1394-01:22 ب.ظ

گروه گزارش سخن معلم /

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان + گزارش تصویری مطلب ویژه

گروه گزارش /

 روز دوشنبه سیزدهم مهر ماه ، روز جهانی معلم نمایندگانی از تشکل های معلمان گرد هم آمدند تا این روز را گرامی بدارند .

در این نشست دوستانه ، اعضای تشکل های معلمان از جمله  انجمن اسلامی معلمان ، سازمان معلمان ایران ، کانون صنفی معلمان ایران و مجمع فرهنگیان ایران اسلامی حضور داشتند .

میزبان این جلسه انجمن اسلامی معلمان ایران بود .

در ابتدای این نشست ، شفیعی مطهر به عنوان مجری جلسه ضمن خیر مقدم به اعضا و گرامی داشت این روز جهانی اظهار امیدواری کرد که هر چه زودتر معلمان دربند به عنوان پیشاهنگان احقاق حقوق معلمان آزاد شوند .

او از حاضران خواست تا ضمن بیان نظرات و تحلیل اوضاع راه کارهای اجرایی را نیز در جهت تحقق اهداف مشخص شده  ارائه نمایند .

سپس  محمدی مسئول انجمن اسلامی معلمان ایران بر تعامل میان تشکل ها تاکید نمود .

مصلحی از اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان نیز ضمن گرامی داشت این روز به معلمانی اشاره نمود که قبلا در این جمع حضور داشتند و اکنون به علت فعالیت های صنفی در زندان به سر می برند .

او در ادامه به قرائت بیانیه انجمن  اسلامی معلمان ایران به مناسبت روز جهانی معلم پرداخت ( 1 )

مصلحی در ادامه راهکار انجمن اسلامی را برای نهادینه شدن مشارکت معلمان در فرآیند مدیریت آموزش و پرورش  علاوه بر حمایت همه جانبه از تشکل های معلمان را در تاسیس " نظام صنفی معلمان " دانسته و بر آن تاکید نمود .

او تصریح کرد که این نظام صنفی باید به انتخاب معلمان بوده و نهادهای حراستی و... نباید در آن اعمال نقش کنند .

این نظام صنفی می تواند در رتبه بندی معلمان نقش مهمی را ایفا نماید و فاصله میان صف و ستاد را در آموزش و پرورش به حداقل برساند .

مصلحی جنس مدیریت در آموزش و پرورش را از نوع مشارکتی دانسته و آن را متفاوت از محیط های نظامی و خشک اعلام کرد .

او تصریح کرد : متاسفانه مدیریت در آموزش و پرورش معطوف به نظر معلمان نیست و بر رضایت فرادستان مبتنی است .گزارش های تهیه شده بیشتر از آن که بر رضایت معلمان استوار باشد محور آن را رضایت بالادستی ها تشکیل می دهد .

حتی بیشتر اوقات شایع می شود که مدیران آموزش و پرورش در جذب بودجه و اعتبارات ضعیف هستند چون نمی خواهند فشاری بر مقامات احساس شود .

مصلحی ضمن تاکید بر نقش پر رنگ تشکل های معلمان در اعتماد سازی و نیز امیدواری برای پا گرفتن نظام صنفی معلمان آن را در نهادینه ساختن مشارکت و ترمیم شکاف میان بدنه و مدیریت در آموزش و پرورش موثر دانست .

سپس طاهره نقی ئی ، قائم مقام سازمان معلمان ایران ضمن تبریک این روز از همسر دبیر کل سازمان معلمان ایران درخواست نمود تا گزارشی از وضعیت ایشان در جلسه ارائه شود .

شهلا غریب زاده در مورد وضعیت هاشمی سنجانی گفت که در 7 ماه گذشته تغییر خاصی در وضعیت ایشان رخ نداده است .

با وجود پیگیری های متعدد متاسفانه در مورد درخواست مرخصی  دبیر کل سازمان معلمان ایران اقدام خاصی صورت نگرفته است .

همسر هاشمی سنجانی ضمن ابراز نارضایتی از عدم پاسخ گویی مسئولان از وزیر آموزش و پرورش درخواست نمود تا در این زمینه نقش پر رنگ تری در مورد ایشان و همه معلمان زندانی داشته باشد .

سید رازی طبیب از پیش کسوتان جامعه فرهنگیان ضمن تبریک روز جهانی معلم و نیز تسلیت واقعه منا برای خانواده های معلمان زندانی آرزوی صبر و بردباری نمود و خواهان مساعدت مسئولان برای آزادی هر چه زودتر معلمان دربند گردید .

طبیب با بیان این که 59 سال است در آموزش و پرورش خدمت می کند ، جای نیروهای جوان را در این گونه نشست ها کم رنگ دانست .

علی پورسلیمان ، مدیر گروه سخن معلم به پیام اخیر وزیر آموزش و پرورش به مناسبت روز جهانی معلم اشاره نمود .

او ضمن تشکر از فانی به جهت یادآوری این روز به جای خالی  پیام یونسکو و شعاری که امسال در مورد این روز صادر شد در سخنان وزیر آموزش و پرورش اشاره نمود .

پورسلیمان تصریح کرد : با این که ایران رسما عضو یونسکو است اما غیر از پیام وزیر حرکت دیگری را از سوی وزارت آموزش و پرورش شاهد نبودیم .مسئولان باید برای چنین مناسبت هایی باید " فرهنگ سازی " کنند و نباید آرام از کنار آن عبور کنند .در این موارد باید ذهنیت ها اصلاح شوند و چنین فرصت هایی منجر به شکل گیری یک " زبان مشترک " بین بدنه و مسئولان می گردد .

مدیر سایت سخن معلم از محافظه کاری بیش از حد مسئولان در این گونه موارد و حتی ارائه ارقام واقعی و جهانی انتقاد نمود .

ایشان ضمن اشاره به بخشی از سخنان مصلحی گفت : علی رغم تاکیدی که فانی در ابتدا در مورد موضوع " تقریب نگرش ها " و نیز " اقناع گری " داشته است اما در حال حاضر ، بزرگ ترین حلقه مفقوده در آموزش و پرورش بحث اقناع افکار عمومی است و این را به وضوح می توان حتی در جوابیه هایی که بعضا روابط عمومی این وزارتخانه برای مدیران مسئول رسانه ها ارسال می کند مشاهده نمود .

پورسلیمان ضمن تائید سخنان مصلحی در مورد ایجاد نظام صنفی معلمان ، بزرگ ترین ظلم به خانواده آموزش و پرورش و معلمان را حذف این سازوکار از نسخه نهایی سند تحول بنیادین دانست و این که یکی از علل به بست خوردن رتبه بندی معلمان نداشتن مجری برای تعیین سنجش صلاحیت های حرفه ای معلمان است .

مدیر سایت سخن معلم تاکید کرد : بیش از دوسال از وزرات فانی گذشته است و تاکنون کارهای جدی و کارشناسی روی بحث های مشارکتی در آموزش و پرورش و اعتماد سازی معلمان صورت نگرفته است و این مساله می تواند در آینده به چالشی جدی برای دولت تدبیر و امید تبدیل شود .

نقی ئی در ادامه به وضعیت معلمان زندانی اشاره نموده و به طور مشخص وضعیت محمود بهشتی لنگرودی را نگران کننده دانست و خواهان اقدام تشکل های معلمان از مجاری قانونی و نیز توجه بیشتر مسئولان برای حل مشکل مربوطه گردید .

حسینی از اعضای مجمع فرهنگیان ایران اسلامی بر داشتن تفکر نقادانه در  تحلیل وضعیت آموزش و پرورش تاکید کرده و گفت :تشکل های سیاسی باید به یک ساختار منسجمی برسند .از سوی دیگر باید این پرسش را مطرح کرد که تشکل ها برای مشارکت چه مدل و یا ساختاری را پیشنهاد می کنند .علی رغم این که ما فکر می کنیم تمام مشکلات ما در معیشت خلاصه می شود اما اتفاقات بزرگی در آموزش و پرورش مانند تغییر نظام آموزشی ، تغییر ساختار رشته ها در سال دوم متوسطه و... در حال روی دادن است و تشکل ها می توانند نقطه عطفی در این تحولات باشند . وضعیت انتصابات مدیران تغییر کرده است و باید در این زمینه پیشنهاد بدهیم .

حسینی تصریح کرد اتفاقاتی از این دست که برای فعالان تشکل ها روی می دهد موجب می شود که موضوع اصلی فراموش شود .

 

حسینی از سایت سخن معلم به عنوان رسانه ای نام برد که به صورت شفاف سخن معلمان کشور را منتشر می کند و البته کار بسیار دشوار و پیچیده ای  از نظر اجرا و پشتیبانی است و کار آقای پورسلیمان در این زمینه واقعا قابل تحسین است .

 

حسینی از انجمن اسلامی معلمان که پیش قدم در طراحی چنین جلساتی است تقدیر و تشکر نموده و نیز از آقای داوری و دوستانش که در روزنامه اعتماد مطالبی را در حوزه آموزش و پرورش منتشر می کنند قدردانی نمود .

کامران رحیمی از مجمع فرهنگیان ایران اسلامی روز جهانی معلم را بهترین فرصت برای مطالعه در آموزش و پرورش تطبیقی دانست  که می توان به مباحثی چون « بومی سازی » پرداخت .

رحیمی تراکم مطالبات معلمان را مقدمه ای برای اعتراض و حتی عصبیت ها و واکنش های احساسی و تند دانسته و گفت :این نوع احساساتی برخورد کردن که در بدنه معلمان وجود دارد توسط جمع ها و هیات مدیره هایی که ادعای نمایندگی معلمان را دارند پر رنگ تر شده در حالی که آن ها باید در نقش نهادهای مدنی پدیدار شوند .

از یک طرف باید با زبان کارشناسی و تعدیل شده با مسئولان سخن گفت و باید پذیرفت که تعدادی از این پیشنهادات عملی و اجرایی نیست .ما وظیفه داریم که مسائل آموزش و پرورش را کارشناسی کرده و به جمع های پرهیجان بگوییم نه این که خودمان نیز اسیر فشارها و جوهای ساخته شده شویم !

رحیمی تاکید کرد ادامه این روند موجب بسته شدن زبان مفاهمه با مدیران در سطوح مختلف و مسئولان قضایی و امنیتی می شود و انتظار من این است که دوستان و تشکل ها از این زاویه به مسائل نگاه کنند .

رضاخواه از کانون صنفی معلمان ایران ضمن تشکر از انجمن اسلامی معلمان که چنین فضایی را برای گفت و گو ایجاد کرده است تشکل متبوعش را نماینده همه معلمان ایران ندانسته و گفت که بخش و یا درصدی از آن ها را نمایندگی می کند .

ما باید به آموزش و پرورش به عنوان نهادی که سرمایه انسانی را مدیریت می کند نگاه کنیم .چون این نگاه در مسئولان ما وجود ندارد آموزش و پرورش به یک نهاد در حاشیه تبدیل شده است .

رضاخواه  نقش معلم را در هدایت سرمایه انسانی مهم و راهبردی توصیف کرده و گفت :معلم برای ایفای این نقش به دو عنصر " معیشت " و " منزلت " نیاز دارد .معلم در چرخه آموزش نقش حاشیه ای دارد و خیلی به بازی گرفته نمی شود و از این طریق حتی در درون آموزش و پرورش منزلتی ندارد .9 ماه پیش و در اواخر آذر ماه زمانی که هیات مدیره کانون صنفی معلمان به مجلس می رفت هیچ  نماینده ای آن ها را تحویل نمی گرفت .زمانی که چند اعتراض می شود تازه می گویند که حرف شما چیست .

رضاخواه توجه مسئولان و نهادهای قانونی را ناشی از این اعتراضات دانست و این که  معلمان  به عنوان مروجان و تولید کنندگان سرمایه انسانی در نهاد آموزش و پرورش شایسته توجهی به مراتب بیشتر هستند . معلمان هم به لحاظ معیشتی و هم به لحاظ منزلتی باید توان مند شوند .

در ادامه دکتر کاظم اکرمی مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش ضمن برحق خواندن مطالبات معلمان و حقوق صنفی آنان از تشکل های معلمان و فعالان آنان درخواست نمود که از طریق روش های قانونی و مسالمت آمیز به رایزنی و گفت و گو با مسئولان سه قوه بپردازند .

اکرمی ضمن تائید وجود تبعیض میان معلمان با سایر کارکنان دولت تصریح کرد که وضعیت با قبل فرق کرده است . مثلا شما می توانید سخنان آقای روحانی در سازمان ملل با آن چه که قبل از ایشان انجام شده است را مقایسه کنید .عزت مندی را در این گفت و گو ها می توان به وضوح پیدا کرد . به عنوان فردی که هیچ سمتی در دولت ندارم و سن و سال من هم از این حرف ها گذشته است به شما می گویم که در جهت تقویت یک مجلس هماهنگ با دولت تلاش کنید تا دولت خدمات بیشتری ارائه کند .

" عظیمی " از اعضای انجمن اسلامی معلمان شهریار ، جامعه معلمان را یک جامعه عدالت خواه توصیف کرد .او در ادامه گفت  که جامعه معلمان با تشکل ها خیلی کار ندارند و فقط حق شان برایشان مهم است .

سال 86 جزء آن 100 نفری بودم که توسط آقای فرشیدی تعلیق شدم و به هیات تخلفات معرفی شدم .ما باید بتوانیم خودمان را نقد کنیم .

چند درصد معلمان در مورد خواسته هایشان توافق دارند .منظورم توافق های حداقلی است .

عظیمی تاکید کرد که با ابزاری مانند " اعتصاب " مخالف است .در فرانسه که مهد دموکراسی است هر 4 سال یک بار یک اعتصاب می شود .

این کارها فقط هزینه ها را افزایش می دهد و فضای امنیتی را بین معلمان گسترش می دهد .

در این مواقع دیگر کار صنفی تعطیل می شود .در ایران کسی نمی تواند بگوید من سیاسی نیستم .هر حرفی ، سیاسی تعبیر می شود .

این عضو انجمن اسلامی معلمان پیشنهاد داد که گفت و گو بین تشکل ها برای رسیدن به یک توافق حداقلی  و نیز تاسیس یک سازمان فراگیر معلمی شروع شود .

در پایان ، محمد داوری عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران جامعه معلمان را در طیف های مختلفی از کنشگری توصیف کرد .

او تصریح کرد که باید به نوعی از کنشگری برسیم که کم ترین هزینه را داشته باشد و تاثیرگذاری لازم را هم داشته باشد .در این جا ما پارامترهای شفاف و مشخصی برای کنشگری نداریم و حتی این معیارها از سوی حاکمیت نیر خیلی دقیق مشخص نشده است .

او پیشنهاد کرد کمیته مشترکی بین تشکل ها برای پیگیری مسائل تشکیل شود ضمن آن که این کمیته به دنبال تعامل با دولت و حاکمیت برای تعیین پارامترهای کنشگری در حوزه آموزش و پرورش باشد .

 

( 1 ) در تاریخ و تقویم هر کشوری برخی روزها با توجه به اهمیت موضوعات و وقایع ، به نام هایی خاص نام گذاری شده است این نام گذاری بخشی از هویت ملی و فرهنگی آن هر ملتی است . دوازدهم اردیبهشت ماه ، روز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری در کشور ما به نام روز معلم نامگذاری شده است . از طرفی برخی موضوعات و وقایع از چنان اهمیتی برخوردار است ، که در تقویم جهانی نیز از آن نام برده شده است که شاید بتوان آن را میراث مشترک جامعه جهانی دانست . 13 مهرماه توسط سازمان علمی و فرهنگی یونسکو به نام روز جهانی معلم نامیده شده است .

 بدون تردید پاس داشت و گرامی داشت این روز نمی تواند صرفاً در قالب کلمات و جملات تبلور و تظاهر پیدا کند .  که البته این حد اقل قدر شناسی است ، لیکن پاس داشت و گرامی داشت این روز در گرو ارج گذاشتن به تلاش ها و زحمات معلمان و نقش  بی بدیل آنان در توسعه، امنیت و صلح جامعه بشری است ، زیرا گرفتاری های جامعه بشری ناشی از جهالت جوامع و انسان هاست و کار و حرفه معلم مبارزه با جهل ، نادانی و نادیده گرفتن حرمت و منزلت انسان است ، بنابراین آرامش و صلح جامعه بشری با توسعه انسانی و نقش معلمان ارتباطی مستقیم و رابطه این ، همانی دارد . در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مبانی دینی و ارزشی و اخلاقی آن ،فکر و اندیشه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ارزش علم و دانایی مورد تاکید و توجه قرار گرفته است در این جهت نقش معلمان در ایجاد نشاط و پویایی جامعه خود اهمیتی دو چندان دارد با کمال تأسف ،آنچه امروز در جامعه فرهنگی و بر معلمان می گذرد، نمی تواند بیانگر این اهمیت و منزلت باشد .

براین باوریم که پاس داشت کرامت و  منزلت معلمان به معنای گرامی داشت شأن و جایگاه علم ، دانایی و ایمان است که تحقق آرمان های هر جامعه ای به ویژه در حوزه اخلاق که گمشده امروز است ، در گرو آن است . فرهنگیان هم چون گذشته آمادگی خویش را برای هر گونه همکاری با دولت و مسئولین در جهت دست یابی به این اعلام می کنند .

ما معتقدیم یکی از راه های برون رفت از وضعیت نامطلوب کنونی آموزش وپرورش، جلب مشارکت معلمان در فرآیند و محتوای برنامه ریزی و اجرای آن در آموزش و پرورش است ، که البته این امر باید نهادینه و قانون مند شود . در این مسیر حمایت از تشکل های صنفی معلمان در دست یابی به اهداف آموزش و پرورش می تواند مفید واقع شود .

در پایان یاد و خاطره تمامی معلمان به ویژه پرچم داران این حرفه مبارک ، شهیدان مطهری ، بهشتی ، باهنر، رجایی، و دکتر شریعتی را گرامی می داریم و به روح تمامی آن بزرگان درود و سلام می فرستیم .

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

anjoman5

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

گزارش مشروح بزرگداشت روز جهانی معلم با حضور نمایندگان تشکل های معلمان

پایان گزارش /
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
https://www.kidsupfrontvancouver.com/privacy-policy/
یکشنبه 18 فروردین 1398 12:19 ب.ظ
高品質オメガスーパーコピーN級品激安販売安心サイト!
Gail
جمعه 17 آذر 1396 10:24 ق.ظ
Hey! I could have sworn I've been to this website before but after checking through some of the post I realized it's
new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found
it and I'll be bookmarking and checking back often!
Roseanne
جمعه 17 آذر 1396 07:16 ق.ظ
Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site?

The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your
broadcast offered bright clear idea
Malissa
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:20 ب.ظ
Hi mates, its enormous post on the topic of educationand fully defined,
keep it up all the time.
foot pain from sciatica
شنبه 10 تیر 1396 05:55 ق.ظ
Hello there, You have done a fantastic job. I will certainly
digg it and personally suggest to my friends. I'm confident
they'll be benefited from this site.
Hildegard
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:49 ب.ظ
Excellent site you have here but I was curious about if you
knew of any message boards that cover the same
topics talked about in this article? I'd really love to be a part of community where
I can get suggestions from other knowledgeable individuals that share
the same interest. If you have any suggestions,
please let me know. Thanks!
Klaudia
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:00 ق.ظ
This website truly has all of the info I needed concerning this subject
and didn't know who to ask.
Ebony
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 07:18 ب.ظ
This is the right blog for anybody who wishes to understand this
topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually will need to?HaHa).
You definitely put a brand new spin on a subject that's been written about for ages.

Great stuff, just wonderful!
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:30 ب.ظ
Hello there I am so grateful I found your blog, I really
found you by error, while I was browsing on Google for
something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the
theme/design), I don't have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent work.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:32 ب.ظ
Hello this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have
to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 11:12 ق.ظ
Very quickly this web page will be famous among all blogging users, due to it's fastidious
content
لینک خود را رایگان ثبت کنید
شنبه 25 مهر 1394 08:02 ق.ظ
لینکهای خود را رایگان در بخش آگهی متنی ثبت کنید و دایرکتوری ما را کامل کنید
امکانات سایت هم در اختیار شماست :

تبادل ترافیک با بازدید خودکار
تبادل لینک در بخش آگهی متنی
تبادل بنر در بخش آگهی بنری

همچنین کسب درآمد و پرداخت به کارتهای عضو شتاب سایت ما را کامل ترین سایت تبادل بازدید کرده است

Linkz.ir

مدیر سایت
پنجشنبه 16 مهر 1394 04:17 ب.ظ
سلام گلم باشه راستی یک وب سایت دارم مخصوص کسانی که می خواهند فضای وبلاگشون را خودشون مدیریت کنن و کاملا در اختیاز خودشون باشه و نگران نباشه وبلاگش یه روز بالا نیاد این یک پیشنهاد حرفه ای هستش برای افراد حرفه ای مطمئن باش ضرر نمی کنی به امید دیدار
ترنم
پنجشنبه 16 مهر 1394 12:34 ب.ظ
جایی که همه مثل هم فکر می کنند هیچ کس به اندازه ای که باید فکر نمی کند!

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
***