تبلیغات
معلمان ایران - نامه آقای دکتر سیدحسن الحسینی به وزیر آموزش وپرورش

هر شب سحر خورشید را بیدار كردم / عفریت شب را بر فراز دار كردم

نامه آقای دکتر سیدحسن الحسینی به وزیر آموزش وپرورش

تاریخ:سه شنبه 16 دی 1393-07:39 ب.ظ

بنام خداوند بزرگ

جناب آقای دکتر علی اصغر فانی

 وزیر محترم آموزش و پرورش

با احترام، در سکوت خبری آموزش و پرورش از مصاحبه آقای سید مهدی هاشمیان در گفت ‌و گو با خبرگزاری فارس و صدور بخشنامه های متنوع استانی، تدارک گسترده میدانی در ستاد های آموزش و پرورش و مدارس با خبر شدیم، طرح امر به معروف و نهی از منکر بزودی در مدارس کشور به اجرا در می آید. اینجانب به عنوان یکی از انبوه آشنایان به مسائل تعلیم و تربیت و از جمع معتقدان به مبانی دینی و اعتقاد راسخ به کلیت اسلام ؛ نسبت به پیامد های غیر اصلاحی و البته زیانبار امر و نهی یک سویه و دولتی در سطح جامعه بویژه در محیط مدارس هشدار داده و خواهان کنار گذاشتن آموزش و پرورش همانند دانشگاه ها از طرح مزبور می باشم؛ دلایل چنین پیشنهادی عطف توجه به اصول ، مبانی و موارد ذیل می باشد:

1 آموزش و پرورش بدون رضایت  دانش آموزان و والدین آن ها مجاز نیست در رفتار دانش آموزان دخالت های غیر آموزشی مشخص شده داشته باشد.

2 - آموزش و پرورش مجاز نیست ملک طلق خط فکری جریانات تند رو در کشور باشد، مدارسی را در اختیار آنان قرار دهد و یا آموزش مورد نظر آنان را به اجرا بگذارد.

3 مجموعه نظام آموزشی کشور موظف است تا براساس مبانی اخلاق انسانی اسلامی و تعهدات موجود در قانون اساسی نسبت به ارائه بدون تبعیض بهترین آموزه های علمی و متقن ترین تعلیمات تربیتی، نوجوانان و جوانان کشور را در تراز جهانی به گونه ای تربیت کند تا عزت شهروند ایرانی و مسلمان این کشور تامین و تضمین شود.

با توجه به اصول (برگرفته از قانون اساسی، شرع و اخلاق) فوق، اشکالات این طرح را می توان به شرح ذیل خلاصه نمود:

1 امر به معروف و نهی از منکر به باور بسیاری از اهل نظر فراتر از کار پیامبری نبوده و برخلاف امور تحت سیطره محتسبین و تعزیر و حدود و مانند آن، از مرحله پیشنهاد و دعوت تجاوز نمی کند. اما این طرح چنین حدود و تعهدی ندارد.

2 روح این طرح (خواسته یا ناخواسته) گسترش بد اخلاقی و شاید به مسلخ بردن اخلاق است. کسی مجاز نیست به بهانه امر به معروف و نهی از منکر بد اخلاقی را توجیه شرعی و فقهی کند.

3 پیام دولتی بودن امر به معروف و نهی از منکر اختصاصی کردن و گزینشی کردن این فریضه مهم و تعطیلی بخش مهم دیگر آن که امر و نهی عمومی به حاکمان و دولت ها ست، می باشد که بنا بر قواعد کلی نه تنها با مشی علوی سازگار نیست، که بجز بدعت در دین محسوب نمی شود.

اجرای چنین طرحی در مدرسه اشکالات فراوانی به بار خواهد آورد که تنها به چند مورد از آن ها اشاره می شود:

1 - قطبی شدن فضای مدرسه به سه قطب متفاوت و اثر گذار در تربیت:

 الف قطب اول و مورد حمایت های رسمی ، ناصحین یا یاوران معروف اند که موظف هستند تا دسته مقابل را که به زعم آنان فاسقینی بیش نیستند و باید هدایت شوند را راهنمایی کنند.

ب - قطب دیگر مدرسه که از اکثریت دانش آموزان خواهند بود، کسانی هستند که خود را در برابر و مخاطب ناصحین دانسته و حضوری فعال و شاید ناشایست و ناپخته در برابر گروه اول خواهند داشت. اینان نه تنها به سکولاریسم سیاسی و فکری کشیده خواهند شد؛ که با این روش ها به دین ستیزی نیز خواهند رسید.

ج دسته سوم از اکثریت دانش آموزان، بی تفاوت هایی هستند که به توصیه خانواده ها و احیانا بنا به روحیه محافظه کارانه خود، به سمت کناره گیری از مشاجرات و نظاره گری پیش رفته و تمرین انزوا و گوشه نشینی می کنند.

ما، صف بندی جدید در مدرسه را به نفع مدرسه و آموزش فرزندانمان نمی دانیم و فکر می کنیم مزایای منسوب شده برای امر به معروف و نهی از منکر نیابتی و پلیسی عده ای در مدرسه، نه تحقق یافتنی است ، نه عقلانی و نه به صلاح مدرسه و نظام تعلیم و تربیت.

توصیه از سر دلسوزی و تعهد فوق ، از آنجاست که دانش آموزان ما اولا، در هر سه دسته فوق ( چه در نقش مجری و امر و نهی کننده و چه در نقش امر و نهی شونده و چه در نقش انزوا گزینی و بی تفاوتی ، آسیب های جدی روحی و روانی و نیز تربیتی می بینند ثانیا، اکثری دانش آموزان هنوز قدرت تشخیص کامل ندارند تا از هم اکنون در صف خوب و بد اجباری و خود ناخواسته قرار گیرند ثالثا، فضای ترس و جو اعمال قانون برای رویکرد مثبت به خوبی داشتن نه تنها محلی از اعراب ندارد و بی مورد است؛ بلکه از نقطه نظر عاطفی راه دعوت به خیر را برای آنان مسدود می سازد رابعا، معرفی دانش آموز زیر سن قانونی به بسیج و کلانتری و دادگاه و بازداشتگاه چه معنا و مفهومی دارد با کدام موازین اسلامی و یا حقوق بشری موافق است (مفاد بند های 7 تا 13 دستورالعمل شورای امر به ‌معروف و نهی ‌از ‌منكر در وزارتخانه‌ها، ادارات و سازمان های‌ دولتی، مبنی بر این که شورای امربه‌معروف و نهی ‌از منكر موظف است مطابق بند 7  "پس از اتمام حجت به افراد خاطی در صورت تكرار تخلف از طریق مجرای قانونی خاطی را به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری و یا حسب مورد به دستگاه قضائی معرفی كند"  و مفاد بندهای 12 و 13 که ضابطین بسیجی قضایی را نیز معین می دارد) و بهره گیری از این روش ها کدام غرض تربیتی را محقق می سازد؟ آیا بجز این که فضای مدرسه امنیتی تر و غیر مطمئن شود و یا افراد از سنین پایین تر گرفتار بحران هویتی و پدیده چند شخصیتی گردند، دستاورد دیگری آیا متصور هست؟

2 - طرح امر به معروف و نهی از منکر از بالا به پایین در مدارس پایان گفتگو، پایان حق دگر باشی و پایان هر گونه نقد در محیط علمی مدرسه است. طرحی که غالب فرهنگیان اگر چه با سکوت و عدم همراهی با آن مخالفت خواهند ورزید و در عمل نیز به نظر می رسد همکاری در حد کفایت را مبذول نخواهند داشت. تجارب چنین رویکرد هایی در آرشیو عملیاتی خیابانی افراطیون علیه بد حجابی به عنوان مظهر فساد وجود دارد و در آرشیو مدرسه نیز به کرات چنین سخت گیری هایی که معمولا به نام دین مظلوم صورت می پذیرد وجود دارد؛ که امید است با مروری بدان ها و نیز با مروری به حوادث فاجعه بار سلفیون تکفیری رادیکال در منطقه ؛ باعث پند آموزی و دستمایه عبرت گیری شود.

3 – جناب آقای هاشمیان معاون مرتبط ستاد احیاء، در مصاحبه با خبر گزاری فارس فرموده اند: "اولین دستگاهی که می‌تواند این امر را فرهنگ‌ سازی کند، آموزش و پرورش است. به همین دلیل طرح یادآوران امر به معروف و نهی از منکر دانش آموزی را طراحی کردیم امروز در غالب مدارس این طرح اجرا می‌شود." براستی در جامعه ما بویژه در مراکز آموزشی چرا پیش و بیش از تلاش برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر؛ نباید به استخراج و تبیین نیکی ها و شناخت معروف های واقعی اقدام شود؟ و یا چرا نباید قبل از آن ، با الگو سازی از اقامه معروفات در جامعه و ساختن جامعه ای در تراز معروفات عقلی و دینی، با عمل دعوت به نیکی کنیم؟ کافی است به سرشت های نایالوده و فطرت های پاک، شایست های مدلل اخلاقی، شرعی و عقلی بازگو شود و در دومین گام موانع برای خوب بودن برطرف گردد؛ آنگاه خواهید دید در سومین مرحله، کمترین نقش و وظیفه برای امر به معروف و نهی از منکر باقی می ماند و این موضوعی است که از قضا در مراتب و شرایط امر و نهی مستتر است و نیز اکثری فقهای عظام به آن اهتمام ویژه داشته اند.

4 - آیا بهتر نیست ابتدا به برخورداری همه دانش آموزان از فرصت های اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی و برابری های آموزشی تعالی بخش برای خوب بودن، به عنوان حق مسلم فکری بشود؛ تا اصولا کمترین فرصت برای روایی تجسس و نیز عقوبت های تحقیر کننده آنان به توسط امر و نهی با روش های موصوف پیدا نشود؟

5 - چرا وزیر محترم آموزش و پرورش اجازه می دهد دانش آموزان رو در روی یکدیگر قرار گیرند و برخی از دانش آموزان به جای شادی و داشتن خاطرات دوستی های خاطره انگیز در مدرسه و از دوران تحصیل؛ خاطرات تلخی از مدرسه و اختلافات درون آن داشته باشند؟ به یاد داشته باشیم خاطرات خوب از مدرسه، معروفی است به غایت کمیاب و کم نظیر در سازندگی تربیتی – اخلاقی انسان .

جناب آقای وزیر، اینجانب مسوولیت الهی، انسانی و قانونی مستقیم شما را در برابر مدرسه و تک تک دانش آموزان یاد آور شده و در خواست دارم؛ تا دیر نشده جلو اجرای این طرح را بگیرید که فردا دیر است. در پایان خداوند را به شهادت می گیرم، که آنچه را در این خصوص از سر صدق و خیر خواهی لازم بود؛ گفتم.

با آرزوی توفیق در ارائه خدمت صادقانه به عرصه فرهنگ و ادب کشور و با پوزش از تصدیع اوقات شریف و با درود به تمام اساتید ، معلمان فرهیخته و تمامی کسانی که برای بودن شایسته و شدن بایسته خود تلاش می کنند و سراسر حیات خویش را مفید برای دیگران و مشحون از عطر حیات طیبه می سازند.

سید حسن الحسینی

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Can better posture make you taller?
یکشنبه 12 شهریور 1396 07:46 ق.ظ
Hello, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer,
could check this? IE nonetheless is the marketplace chief and a huge element of other folks will pass over your great writing due
to this problem.
محمود - ق
شنبه 21 آذر 1394 07:14 ب.ظ
سلام و عرض ارادت جناب حاج آقا الحسینی جنابعالی مستحضر هستید در مدارس حضور برخی تشکل ها که از خارج از مدرسه هدایت میشوند باعث دخالت در امر تعلیم و تربیت شده و گاها برخی از دانش آموزان از عناوین سوء استفاده نموده و به طبع برخی مدیران و کادر که ضعفی دارند جرءات برخود با این خودسری ها را ندارند
alhoseini
دوشنبه 16 آذر 1394 09:08 ق.ظ
با سلام و ارادت «رنج پیامبر» را از وبلاگ بنده به نام وبلاگ دین و دانش سید حسن الحسینی نتواتستم اینجا بفرستم لطفا اگر قابل بود بزنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
***