تبلیغات
معلمان ایران - داعشیّات

هر شب سحر خورشید را بیدار كردم / عفریت شب را بر فراز دار كردم

داعشیّات

تاریخ:جمعه 5 دی 1393-07:54 ب.ظ

داعشیّات

 امیرحسین ترکاشوند: در چند ماه گذشته، هر از گاه خبری از اقدامات شگفت و گاه تنفرآمیز داعش به گوش می رسد و متأسفانه این اقدامات را خود آن ها، برگرفته از متون دینی می دانند! 

داعش مخفف دولت اسلامی عراق و شام است و یعنی می خواهند جامعه را بر مبنای احکام اسلامی اداره کنند؛ پس باید دید در متون اسلامی که مجموعه ای از احکام راستین ، تحریفات ، جعلیّات ، برداشت های درست و نادرست و... است چه چیزهای نگران کننده ای یافت می شود که نیاز به بررسی دقیق دارد تا راست (یعنی واقعاً اسلامی) از ناراست (یعنی نفوذ یافته در اسلام) جدا شود.


 

 ***

داعشیّات؛ پیش گفتار

|امیر حسین ترکاشوند|

 


در چند ماه گذشته، هرازگاه خبری از اقدامات شگفت و گاه تنفرآمیز داعش به گوش می رسد و متأسفانه این اقدامات را خود آن ها، برگرفته از متون دینی می دانند! داعش مخفف دولت اسلامی عراق و شام است و یعنی می خواهند جامعه را بر مبنای احکام اسلامی اداره کنند؛ پس باید دید در متون اسلامی که مجموعه ای از احکام راستین ، تحریفات ، جعلیّات ، برداشت های درست و نادرست و... است، چه چیزهای نگران کننده ای یافت می شود که نیاز به بررسی دقیق دارد، تا راست (یعنی واقعاً اسلامی) از ناراست (یعنی نفوذ یافته در اسلام) جدا شود.


روایات ساختگی ، تحریفات و آموزه های نادرستِ به ظاهر اسلامی، آتش زیر خاکسترند! که هر از گاه در جنبش های اسلامی سر بر می آورند و ممکن است آتش به جان قافله پیشرفت بشریّت بیندازند؛ پس باید استخراج شده و مورد شناسایی قرار گیرند و به مردم و تصمیم گیران معرفی شوند تا خدای ناکرده به گمان اسلامی بودنشان وقت و انرژی کشورمان را برای احیای آن ها هدر نداده و جامعه را به عقب نکشانیم.


لزوم بازنگری در متون دینی:


در این باره نباید خود را به تجاهل و تغافل زد و از وجودشان اظهار بی اطلاعی کرد چه، سرانجام سراغمان خواهند آمد و اگر مجهّز نباشیم خود و نسل های بعد را در کام گشادشان فرو خواهند برد؛ بنابراین باید به بازنگری در متون دینی پرداخت و تکلیف خود را با این متون مشخص کرد و تفکیک آموزه های واقعی از غیر واقعی را در دستور کار قرار داد و به ویژه آن را ضرورتی حیاتی برای نظام جمهوری اسلامی دانست.
فرد مذهبی تلاش می کند سراپای زندگیش بر پایه آموزه های دینی باشد: اگر از فقیه و متکلم چیزی بشنود، همان را ملاک عمل و معرفت خود می داند. اگر حدیث و روایتی ببیند، به مضمونش ایمان می آورد و اگر آیه قرآن بشنود که دیگر جای خود دارد. 

زیست دینی تمام اوقات شبانه روزش را اشغال می کند و عمل به هر یک از موارد دینی را وجهه همت خود قرار می دهد. روزانه ده ساعت در شهر و محل کار حضور می یابد و با شمار زیادی زن روبه رو می شود، اما به چهره هیچ یک از آنان نمی نگرد؛ زیرا شنیده است که نگاه کردن به چهره نامحرم گناه دارد (مثل اکثر جوانان مذهبی در اوایل انقلاب). 

این ده ساعت را در 365 روز و سپس در سنّ او ضرب کنید، ببینید چه عدد بزرگی می شود! حال اگر در این میان کسی ثابت کرد که بر اساس آموزه های دینی، نگاه به چهره زنان حرام نیست، در این صورت چه احساسی نسبت به آن همه تکلف که برای خود ایجاد می کرد در وی به وجود می آید؟ آن عدد خیلی خیلی بزرگ تر می شود. اگر بخواهید این نفر ساعت را در مورد همه مردانی که در طول تاریخ اسلام به آن دستور عمل کردند به دست آورید. پس می بینید که لزوم بازخوانی و بازنگری در متون دینی چه اندازه جدی است؛ به ویژه که در ایران پس از استقرار جمهوری اسلامی، تلاش می شود اوامر و نواهی شرع، مبنای نظم و قانون گذاری در جامعه شود.


95% باقی مانده است:


یکی از محققان با تأسف فراوان از جنایات داعش، اما اعمال و رفتار آنان را برگرفته از متون به ظاهر اسلامی (و در واقع تحریفی و جعلی) می دانست. او گفت آنچه تاکنون توسط چنین گروه ها ، نظامات و تشکیلاتی پیاده شده، فقط پنج درصدِ احکام به ظاهر اسلامی است و هنوز نود و پنج درصدِ دیگر از این احکام در راه است و فرصت ظهور و پیاده شدن پیدا نکرده است! 

من نیز پس از شنیدن این عبارت تکان دهنده تصمیم گرفتم و فایلی با نام 95% باز کردم تا این نوع احکام را شناسایی و استخراج کنم و به مرور با شما خواتندگان در میان گذارم، تا معلوم شود اگر فرصت به دست این نوع قبایل افتد، به کجا می برندمان؟


بر این اساس و به سهم ناچیز خود بنا دارم در سلسله مقالاتی، به معرفی برخی از این احکام ،که در متون اسلامی جا خشک کرده، ولی اسلامی نیست و با قرآن (به عنوان سند بالادستی اسلام) سازگاری ندارد، بپردازم. عنوان کلی این مجموعه را داعشیّات نامیدم.


بازبینی آرای عقل گریز:


چندی پیش یکی از مراجع حوزه ،در جریان دیدارمان با وی، چنین گفت: 

«ما می خواهیم اسلام به گونه ای باشد که دنیا بپذیرد، اسلامی که دنیا نپذیرد، فایده ندارد، شب ها خوابم نمی برد و همیشه این پرسش در ذهنم است که چرا و چگونه و چه کنیم که اسلام را بپذیرند؟» 

ایشان در همین رابطه از عزم خود برای مرور فقه و شناسایی آرا و احکامی که موجب عدم گرایش به اسلام و روی گردانی از آن است و نیز از تصمیم خود برای بازبینی این موارد و همچنین از رویکرد عقلانی در این مسیر سخن به میان آورد و گفت: «تمام اسلام عقلانیت است».
اینک من نیز در استقبال از این وعده بسیار مهم، برخی از این موارد را در مقالات آتی می آورم تا وی و دیگر مراجع و متخصصان دردمند و شب نخواب!، به بازبینی و بازخوانی آن ها بپردازند.


صدای پای بوکوحرام:


محققی ارجمند از تصمیم خود برای نگارش مقاله ای با عنوان "صدای پای بوکوحرام" گفت و مرا به کمک فراخواند؛ بنده نیز از عزم خود برای نگارش داعشیات گفتم.
-گروه اسلام گرای بوکوحرام چند ماه پیش 276 دختر دانش آموز مسیحی 15 تا 18 ساله را از مدرسه ای در شمال شرق نیجریه ربود! و این کار را خواست خداوند دانست! بوکوحرام پس از چند روز اعلام کرد که دختران ربوده شده مسلمان شدند! و تصویری نیز از آنان در حال نماز و با حجابی کامل نمایش داده و گفتند: 

آن ها هرگز نباید به مدرسه می رفتند و در عوض باید ازدواج می کردند. 

این گروه تهدید کرد که دختران یادشده را به عنوان برده می فروشد. 219 تن از دخترکان مطابق خبری که این گروه به تازگی اعلام کرد مسلمان شده و به عقد مردان مسلمان درآمدند! گفتنی است شماری از دانش آموزان در همان اوایل توانستند بگریزند. گروه بوکوحرام در تلاش برای برپایی حکومت اسلامی در شمال شرقی نیجریه ، شمال کامرون و نیجر است. بوکوحرام در زبان محلی یعنی آموزش مدرسه ای حرام!. ایشان خواهان تعطیلی تمام مدارس کشور هستند


-گروه اسلام گرای داعش چندی پیش در جریان حمله به شهر کردنشین سنجار واقع در نینوای عراق چند هزار دختر و زن ایزدی مذهب را مال خود کرد و پس از تجاوز جنسی به ایشان، برخی را با به راه انداختن بازار برده فروشان به فروش رساند ، برخی را میان مردان متعدد دست به دست کرد و جهاد نکاح (پیاپی به رختخواب های متعدد روانه ساختن) راه انداخت و برخی را وادار به مسلمانی و پرده نشینی و بردگی جنسی نمود. این گروه در مجله خود (دابق) موضوع به بردگی گرفتن زنان ایزدی را افتخار خود دانسته و مدعی اند که «ما بخشی از شریعت را که به بندگی گرفتن انسان هاست، احیا و زنده کرده ایم. اینان اقلیتی بت پرستند که شیطان را عبادت می کنند. زنان ایزدی پس از بازداشت به همراه فرزندانشان، بر اساس شرع، بین مبارزین که در نبرد سنجر مشارکت کرده بودند، تقسیم شدند و یک پنجم آن ها نیز به عنوان خمس به دولت اسلامی تحویل داده شدند. این نخستین عملیات گسترده به بندگی گرفتن خانواده‌های مشرک به شمار می‌آید. البته پیش از این نیز چنین عملیاتی انجام شده، اما در مقایسه با عراق بسیار کوچک بوده است. 

تنها قضیه معروف در این رابطه عملیات به بندگی گرفتن زنان و کودکان مسیحی در فیلیپین و نیجریه از سوی مجاهدان آنجا بوده است». 

برپایه برآوردها بین پنج تا هفت هزار زن ایزدی از روستاهای مناطق کردنشین اسیر شدند که یا فروخته شده و یا تحویل اعضای داعش شدند. اخبار تازه حکایت از آن دارد که داعش با صدور اطلاعیه ای قیمت زنان ایزدی و مسیحی را بر اساس سنین مختلف تعیین کرده و در معرض فروش قرار داده است. داعش سخت کوشانه به دنبال بازگشت خلافت و برپایی حکومت اسلامی است. این گروه از ملیت های مختلف عضو می گیرد.


-بخشی از مذهبیون ایران به موی پیدای دختران و زنان اعتراض جدی داشته ، آن را مهم ترین مسئله نظام جمهوری اسلامی می دانند و خواهان ریشه کنی این پدیده در جامعه اند. ایشان خواهان جدی تر شدن پایبندی زنان و دختران به حجاب و مداخله حکومت و مردم در این باره هستند. تنها ذهنیّتی که ایشان از امر به معروف و نهی از منکر دارند ،فقط و فقط همین حجاب است (حال آن که موی پیدای زنان هیچ جایگاهی در ذهن امام حسین هنگام بیان عبارت "ارید أن آمر بالمعروف و أنهی عن المنکر" نداشت! و همچنین است در تمام 9 آیه قرآن که در همین باره است). حال تصور کنید اگر شماری (ولو بسیار بسیار کم) از میان مذهبیون یادشده، با شنیدن خبر اسیدپاشی های اخیر به چهره دختران و زنان اصفهانی ، ذوقی در دلشان پدید آمده باشد، در این صورت آیا تشابهی میان این شمار مفروض معدود با جنایات بوکوحرام و داعش وجود ندارد!؟ این مقایسه را نکردم تا این جریان داخلی را با آن گروه های خارجی یکی بدانم، هرگز! زیرا اسیدپاشی و اعمالی از این دست در نزد همین جریان (که رقبایشان آن ها را تندرو می خوانند)، چنان تنفّرآور است که مرتکب آن را یا "جاسوس بیگانه" یا "فردی روانی" و یا "نفهمی مستحق مقابله به مثل و بلکه اعدام" می دانند. با این همه اما باید به هوش بود. (افسوس که دختران چهره از دست داده، امسال نتوانستند همانند سال های گذشته باشند و: در مراسم محرم و عاشورای حسینی شرکت کنند ، به هیئت و تکیه روند ، دسته های زنجیرزنی و سینه زنی را با ذوق تماشا کنند و با شور و شوق دخترانه در صف غذای نذری بایستند. 

خواهر آسیب دیده و عزیزم! تو را به امام حسین! از سال آینده ،ولو با رویی پوشیده، به مراسم بازگرد. 

مدالی که چند روز پیش میثم جهانی پور قهرمان رزمی کار جهان و فرزند جانباز، به یکی از همین آسیب دیدگان اهدا کرد، در واقع نه فقط از سوی او بلکه از سوی تمام جریانات مذهبی و همه ایرانیان به تک تک آسیب دیدگان بود) 

دلیل دیگر برای نادرست بودن این مقایسه آن است که اخبار وحشتناک بوکوحرام و داعش در خصوص دختران و زنان! به همان اندازه برای دیگر آحاد مردم مسلمان ایران دردآور و بهت آور است که برای این بخش از مذهبی ها! با این همه باید دانست که ریسمان های شیطان نامرئی است و آرام آرام ، نامحسوس و پله پله! جلوی پای آدمی نهاده می شود و او را تا ته چاه همراهی می کند.


قابلیّت هر نوع رویکرد:


تعجب نکنید! متون به ظاهر اسلامیِ ما (که آن را چون میراثی گرانبها قرن هاست بر دوش حمل می کنیم و کمرمان در زیر بار گران آن خمیده گشته) چنان ملغمه ای است که تاب هر برداشت ، زیست و تفکری را داشته و برای هر کدام (ولو 180 درجه مخالف هم) می توان از درونش استناد و استشهاد فراهم کرد! 

این واقعیتی است که به عنوان پیش درآمد بحث ها باید به آن توجه داشت و بابت آن افسوس خورد. یعنی می خواهم بگویم متونی که به عنوان میراث اسلامی در اختیار ماست ،قابلیت هر استناد ، نتیجه گیری و رویکردی را دارد! در این متون غوغایی برپاست ، هر آدمی (با گرایش های متنوع و مخالف) را راضی می کند و برای هر یک از آن ها استناد به ظاهر دینی دارد ، جمع اضداد متنافر است ، گویی موجودات یعنی اجزای درون این متن، به جان هم افتاده و نزاع سنگین و نبرد تن به تن میانشان جریان دارد؛


-یکی می گوید گسترش اسلام با زور شمشیر، دیگری می گوید تنافی دعوت زورکی با ذات اسلام
-یکی می گوید فاطمه در نه سالگی شوهر کرد (و ما نیز باید از وی الگو بگیریم) دیگری می گوید او در 18 سالگی ازدواج کرد (و تازه نه به قصد الگودهی).
-یکی می گوید سنّ تکلیف دختران نه سالگی است. دیگری می گوید سیزده سالگی
-یکی می گوید زنان موپیدا را در جهنم از همان مو آویزان می کنند، دیگری می گوید دختران امام علی در روز عاشورا با موهای نمایان و پریشان به ایراد سخنرانی برای یاران حسین پرداختند
-یکی می گوید خانه کسی که در نماز جماعت شرکت نمی کند را باید آتش زد، دیگری می گوید وقتی سنگین و بی حال هستی، اصلاً نماز نخوان!
-یکی می گوید اصلاح دیگران ولو با قوه قهریه ،دیگری می گوید با عمل خود و نه حتی با زبان!
-یکی عجم را تحقیر و تضعیف می کند و لایق خواری و بردگی می داند، دیگری به ذکر فضایلش می پردازد و در اوج علم و ایمان می شماردش!
-یکی می گوید حضرت فاطمه، دیده شدن اندامِ تماماً! پوشیده اش حتی در برابر نابینا را روا نمی دانست، دیگری می گوید وی سخنرانی و اعتراض در برابر همگان با رویی باز و حتی آشفته مو را روا شمرد
...

استقبال از نشان دادن متن های مشکل آفرین:


یکی دیگر از محققان ارجمند، از اقدامم ابراز خرسندی کرد و خواهان نشان دادن موارد مشکل آفرین شد. وی نیز در تأیید سخن آن مرجع به آیاتی از قرآن که ایمان را برآمده از خواست درونی فرد می داند و نه حتی زور خدا! استناد کرد. ایشان در ادامه، به وجود مبانی دیگر و راهگشا بودنِ آن مبانی در حل مسئله پرداخت.


دانش در برابر داعش:


دانش اسم مصدر است برای دانستن، همانند کوشش برای کوشیدن. باید کوشش کرد تا هر یک از ریشه های اقدامات دهشتناک داعش شناسایی و از درون متون استخراج شده و در معرض بازبینی اهل فن قرار گیرد، تا بلکه به کمک این دانش از سرنوشت داعش برهیم.


جدی ترین مشکل و اصلی ترین راز در اُفت فرهیختگی این است که ما افراد مذهبی در مواجهه با متن دینی مذهبی، از پیش باخته هستیم و داشته های خدایی و امکانات نهادینه در خود (عقل و خرد ، عاطفه و احساس و...) را تعطیل کرده و تسلیم محض متن (آیه ، حدیث و تفسیر) می شویم و در واقع هنگام مطالعه متن، خود را خلع سلاح می کنیم (زیرا هر آموزه موجود در متون دینی را درست و دقیق و مقدس می شماریم): اگر متن بگوید با حیوانات مهربانی کنید و آزارشان ندهید، ما نیز می پذیریم و اگر بگوید انسان خطاکار را با سنگسار زجرکش کنید، باز می پذیریم؛ پس عاطفه و احساس خدادادی ملاک نیست؛ بلکه متن ملاک است و ما ماشین هستیم!. 

نیز اگر متن حاوی مطلبی علمی و عقلایی باشد، ما می پذیریم و اگر خلاف عقل و ضد علم باشد ،باز می پذیریم و این نشان می دهد که در این مواجهه علم و خرد خدادادمان مهم نیست ؛بلکه این متن است که مهم است و ما باید به صورت ماشینی به آن وفادار باشیم. غافل از آن که دین بر پایه همین داشته های خدادادی استوار است و برای راهیابی به احکام و معارف دینی باید مجهز به عقل ، احساس و دیگر چیزهای تعبیه شده در وجود خود بود؛ زیرا مثلاً متن آیه با وجود سلامت از تحریف لفظی اما ممکن است دچار تحریف معنوی شده باشد و یا تفسیر نادرستی از آن شده باشد و متن حدیث نیز ممکن است اساساً ساختگی باشد و از پیامبر و ائمه صادر نشده باشد و با جعلش حتی آیاتی روشن از قرآن را به قربانگاه خود کشانده باشد و ..


در مقاله بعدی با عنوان "داعشیات1- شوهردادن دخترکان" به دیدارتان خواهم آمد و در آن اسنادی از فقه فریقین آورده می شود که چگونه به شوهردادن دخترانی که در سنین کودکی و نوجوانی هستند تشویق می شود!


بیست ونهم آبان نودوسه

امیرحسین ترکاشوند

[ جمعه پنجم دی 1393 ] [ 19:51 ] [ حکیم ]داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
What do you do when your Achilles tendon hurts?
یکشنبه 12 شهریور 1396 09:57 ق.ظ
Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it ;)
I am going to return yet again since I book marked it.
Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.
Walker
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:05 ق.ظ
Excellent post. Keep posting such kind of info on your
page. Im really impressed by it.
Hi there, You've performed an incredible job. I will certainly digg it and individually suggest to my friends.
I'm sure they'll be benefited from this website.
سعید حمیدی
دوشنبه 8 دی 1393 04:21 ق.ظ
سلام
مطالبتون پرمحتواست،لذت بردم.
خوشحال میشم به من هم سر بزنید و تبادل لینک داشته باشیم و من رو هم از نظرات و پیشنهادات خودتون بهره مند کنید.
درضمن ما داریم یه سری کلاس با حضور اساتید مجرب برگزار میکنیم که شماهم میتونید با نظراتتون مارو در برگزاری بهتر این کلاسها یاری کنید.ممنون. منتظر نظراتتون هستم
نیلوفر
یکشنبه 7 دی 1393 10:43 ب.ظ
سلااااام عزیزممممممم! مرسی از وبلاگ فوق العاده زیبات.خوبه که آدم جایی رو داشته باشه تا بتونه حرفاشو بگه.
اگه دوست داشتی به سایت من هم بیا.اونجا می تونی آزادانه حرفات رو بگی و به حرفای بقیه جواب بدی.تو هم بیا تا احساس راحتی و صمیمیت بکنی...
منتظرتم دوست خوبم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
***